Kendi İşimi Kurmak İstiyorum

kendi-isinizi-kurmaniz-gerektigini-gosteren-50-isaret

 

 

            Kendi İşimi Kurmak İstiyorum diyenlerdenseniz öncelikle patron olmanın işçi olmaktan çok daha zor olduğunu ve çok fazla sorumluluk gerektirdiğini aklınızdan çıkarmayın. Kendi işinizin olması hem patron hem işçi olmanız demektir unutmayın. Yine de ben bu işe baş koydum ne olursa olsun kendi işimi kurmak istiyorum diyorsanız gelin hep birlikte neler gerektirdiğine bir göz atalım ne dersiniz?

 

1- İlk olarak alın elinize kalemi kağıdı ve neden bu işi istediğinizi ayrıntılı olarak yazın.

Kendinize açık olun, neler yapmak istediklerinizi ve neleri istemediklerinizi sizden başka kimse bilemez, o halde yazın.

Kendinizi tanıyın.

 

2- Mutlaka bir hedefiniz olmalı, gitmek istediğiniz hedefe varacağınız yolları kendiniz seçmelisiniz. O yolda karşılaşacağınız engeller olacaktır elbette, hiçbir şey kolay elde edilmez, o engelleri aşmak için kararlı olun. İstekli ve bilgili olun. Kuracağınız iş ile ilgili araştırmalar yapın, seminerlere katılın, size en yakın ücretsiz kurslara gidin. Ya da maliyeti biraz pahalı ama getirisinin yüksek olacağını düşündüğünüz eğitimlere katılmak için ilgili kişilerle görüşmeler yapın. Size yardımcı olmaları için uğraşın.

 

3- Kendi işini kurmuş en az 2 kişinin kapısını çalın. Hatta bu kişilerden birisi işinde çok başarılı diğeri ise işi pek ilerletememiş olsun. Bu 2 kişiye sektörle ilgili sorular sorun. Kendi işlerini kurma sürecinde hangi zorluklarla karşılaşmışlar ve bu zorlukların üstesinden nasıl gelmişler, sorun. Hangi yaş aralığında ki müşterilere hitap ediyorlar, müşterilere göre fiyat değişikliği yapıyorlar mı sorun. Aklınıza ne takılıyorsa ve cevabını aradığınız hangi sorular varsa sormaktan çekinmeyin. Müşterilerle ilişkileri, toptancıyı, pazarlamacıyı ve sormak istediklerinizi, sorun.

Yani elinizden geldiği kadar ön araştırma yapın.

 

4- Yaptığınız bu ön araştırma sürecinde edindiğiniz bilgileri düzenli ve anlaşılır şekilde yazın.

Yazdıklarınızı sizin kurmak istediğiniz iş ile karşılaştırın. Örneğin gözlemlediğiniz yanlışlarla karşı karşıya geldiğinizde nasıl bir çözüm üretmeniz gerektiğini bir kenara not edin.

 

5- Haklarınızı bilin; İş kurma sürecinde devletin size ne gibi bir yardımda bulunabileceğini araştırın. Sektörle ilgilenen arkadaşlar edinin, onlar size yardımcı olacaklardır.

 

6- Belli bir programınız olsun. Örneğin hedefinize ulaşmak ve kendi işinizin patronu olmak için ne gibi fedakarlıklar yapmanız gerekiyor, ”her gün neler yaparsam hedefime en kısa sürede ulaşırım” gibi sorular sorun ve cevaplarında kendinize açık olun.

Örneğin ”her gün biraz daha az uyur ve daha çok çalışırsam hedefime kısa sürede ulaşırım” gibi.

 

7- Maddi açıdan yeterli güce sahip olun. Kuracağınız iş için ne kadar bir sermaye gerekecek?

Sermaye hangi alanlarda kullanılacak gibi soruların cevapları oldukça önemlidir. Bununla ilgili araştırmalar yaparak ilgili kişilerden destek alabilir, eğitimlere katılabilirsiniz.

Para her şey demek değildir ama oluşmak ve büyümek için oldukça önemli bir araçtır.

Çok fazla borç yapmadan kendi birikimlerinizle hayallerinize ulaşabilirsiniz.

Asıl önemli mesele gerçekten istemek ve istemeyi diri tutmaktır.

 

8- Olumsuz düşüncelere aldırış etmeyin. Kimin neyi söylediğini pek umursamayın. İnsanlar elbette konuşacaklardır. Siz başarısız olmaktan korkmayın.

Başaranlar da denemekten ve başarısız olmaktan korkmayan insanlardı unutmayın.

Planınızı oluşturun, bilgilerinizi hazırlayın, istekli olun başarı size gelecektir zaten emin olun.

 

9- Bu sürece kadar neyi yapmak istediklerinizi yazdınız, planınızı hazırladınız, eğitimlerinizi tamamladınız birikiminiz de var isteğiniz ve arzularınız hala yerli yerinde ise kendi işinizin patronu olmamanız için herhangi bir sorun yok demektir.

 

10- Bu saatten sonra değişime hazır olun. Değişim konusunda esnek olun. Kişisel gelişim ve iş ile ilgili değişen gündemi takip edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir