Evden Elişi Ürünler Yapıp Satanlar Vergi Öder Mi?

vergi

Ev hanımları başta olmak üzere birçok kişi geçim sıkıntılarından dolayı ek işler yapmaktadırlar. Bu noktada birçok ev hanımı da evlerinde elişi ürünler yapıp satarak bunlar sayesinde ek kazançlar elde etmektedirler. Bu işi yaparak evde ek iş yapmak isteyen birçok hanım genellikle yaptıkları elişi ürünlerini çevrelerinde bulunan kişilere satmaktadırlar. Ancak bazı hanımlar daha fazla sayıda müşteriye ulaşmak adına yaptıkları ürünleri çevrelerinde bulunan tuhafiyeler ya da sosyal medya hesaplarına da satmaktadırlar.
Ülkemizde para kazanan herkes devlete belirli miktarlarda vergi ödemektedirler. Bu noktada evlerinde kazanç elde eden kişiler de vergi ödeyip ödememeleri gerektiğini düşünmektedirler. Bu noktada evden elişi ürünleri yapıp satan kişiler de vergi ödeyip ödemeyeceklerini düşünebilirler. Bu noktada evden para kazanmak adına bu işi yapan hanımların herhangi bir vergi ödemeleri gerekmemektedir. Çevrelerinde yer alan kişilere satış yapan hanımların bu vergileri ödemeleri kesinlikle gerekmemektedir.
Elişi ürünler yaparak satanlar ancak çok fazla sayıda elişleri üretiyor ve yaptıkları ürünleri kurumsal olarak satıyorlar ise devlete vergi ödemeleri gerekmektedir. Özellikle de bu işi yaparken yaptıkları satışlarda fatura kesen kişilerin kesinlikle vergilerini ödemeleri gerekmektedir. Ancak tabi ki evde para kazanma yolu olarak bu yolu tercih eden ve az sayıda ürünleri fatura kesmeden satan kişilerin vergi ödemeleri kesinlikle gerekmemektedir. Satışlarını yapmaya kaldıkları yerden devam edebilmektedirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir